Besplatne članske iskaznice za djecu vrtićke dobi i učenike 1. razreda Osnovne škole s područja grada
29/01/2021
Projekt uređenja Gradske tržnice
02/02/2021

Gradonačelnik Dražen Srpak i zamjenik gradonačelnika Miljenko Cmrečak ispred Grada Mursko Središće u subotu su, 30. siječnja, upriličili prigodan prijem za  uspješne udruge, klubove i pojedince koji su svojim zapaženim rezultatima jačali ugled i širili dobro ime grada. Prijem je organiziran na temelju prijava pristiglih nakon Poziva na dostavu podataka o uspješnim udrugama, klubovima i pojedincima raspisanom od strane Grada. Poziv je upućivan nekoliko puta kroz godinu, a u obzir su uzete sve pristigle prijave. Zbog epidemioloških mjera, čitav događaj sproveo se na otvorenom, ispred novouređene Gradske uprave.

Gradonačelnik je i uvodnim i završnim riječima istaknuo koliko je ponosan što se dobro ime Grada zahvaljujući ovim ljudima širi diljem Hrvatske i Europe i što su osvojena brojna odličja. Posebno ga veseli što su veliki dio nagrađenih djeca i mladi, na kojima počiva budućnost grada i pripadajućih naselja. Brojni su veliki infrastrukturalni projekti u Murskom Središću sprovedeni, a brojni se upravo i provode, međutim, ljudi su ono što sačinjava svaku zajednicu i ljudi su grad. Idemo ka tome da Mursko Središće bude grad po mjeri svakog stanovnika.

Ispred Lovačkog društva Mursko Središće nagradu je preuzeo Josip Šoštarić, koji je kao pojedinačni strijelac osvojio 1. mjesto u županiji na kvalifikacijama za državno prvenstvo, koje se zbog epidemije nije održalo. Čitavo je Lovačko društvo na razini županije u ligi „Lovaca – strelaca“ osvojilo 2. mjesto, a srebrni su bili i u „Kupu Međimurja“.

Sljedeći nagrađeni je Edvin Nedeljko. Mlada zvijezda u nastajanju učenik je 1. razreda Osnovne glazbene škole. U kategoriji A i disciplini klavir solo osvojio je 97,25 bodova te 1. nagradu i 2. mjesto. Na Međunarodnom natjecanju učenika osnovnih glazbenih škola „MLADI PADOVEC“ 2020. osvojio je 1. nagradu s 98.00 bodova. Na Međunarodnom natjecanju za pijaniste u Rogaškoj Slatini osvojio je također 1. mjesto s 97,00 bodova. Također, dobitnik je diplome „International competition Davorin Jenko“ za osvojenu 1. nagradu.

Uspješno djelovanje nastavlja Shotokan karate klub „Muraken“ osvajanjem zlatnog odličja na GRAND PRIX Međimurja u takmičenju ženskih kata sa sastavom Vanja Tot, Nika Maltarić i Josipa Katalenić. Vanja Tot je u katama ušla i među deset najboljih u Hrvatskoj. Uspješni su bili i dječaci, pa je Toma Frančić osvojio zlato u kategoriji godište 10., a Ivan Katalenić u kategoriji godište 09. Broncu je osvojila Jana Augustić u kategoriji djevojčice godište 07. Na međunarodnom takmičenju GRAND PRIX Međimurja nastupili su još Helena Novak i Filip Golubić.

Iz Mažoretkinja Murskog Središća istaknula se Eva Varga osvojenim 1. mjestom na državnom prvenstvu u twirling sportskoj disciplini – kategorija STRUTTING u dobnoj skupini Junior. Zala Bedić osvojila je 4. mjesto na državnom prvenstvu u twirling sportskoj disciplini – kategorija STRUTTING u x – mlađi junior.

Mursko Središće obiluje glazbenim potencijalom, pa je tako Dora Rebernik osvojila 1. nagradu na Međunarodnom pijanističkom natjecanju Davorin Jenko u Beogradu, kao 1. nagradu na Međunarodnom klavirskom natjecanju „MLADI PADOVEC“. Također, u ovoj godini nakon uspješnog prolaska na audiciji za nastup na Varaždinskim baroknim večerima sudjelovala je s klavirskom točkom u pratnji Komornog orkestra grada Varaždina.

Rezultatima se istaknuo i Atletski klub Mursko Središće. Karlo Bogdan osvojio je drugo mjesto na prvenstvu Hrvatske za juniore u utrci na 100 metara, Petar Špoljarić osvojio je 3. mjesto u disciplini skok u dalj, a Emanuel Kontrec, Teo Turk, Petar Špoljarić i Niko Kolman osvojili su broncu u štafeti 4×200. Na prvenstvu Hrvatske u štafetama 4x300m Lea Marodi, Emanuel Kontrec, Tena Marodi i Niko Kolman osvojili su 3. mjesto. Izvanredne rezultate postigla je i Marta Novak koja je ponijela titulu naj sportašice.

Nagrađen je i slavljenik, NK Rudar, koji je 2020. godine obilježio 75 godina službenog djelovanja. U 3. HNL osvojili su odlično 6. mjesto, plasirali se u finale Međimurskog kupa te ušli među 32 ekipe Hrvatskog kupa. Klub i trenutno stoji odlično i u jesenkom dijelu prvenstva zauzima visoko 5. mjesto. Također, na 5. klupskom prvenstvu Međimurja u nogometu na mantinele osvojili su prvo mjesto.

Planinarsko društvo „Bundek“ nadaleko je poznato, a 2020. godine posebno je primijećen rad dugogodišnje predsjednice Sonje Vršić koja je primila nagradu Hrvatskog planinarskog saveza za najbolji društveni rad u planinarskoj udruzi u 2020. godini.

Iz Osnovne škole Mursko Središće zapažene su rezultate postigli Vjeran Murković, prošle godine učenik 8., a sada 1. razreda srednje škole koji je na državnom natjecanju iz informatike pod mentorstvom Nenada Hajdinjaka osvojio 4. mjesto u kategoriji Osnove informatike. Također, mlada umjetnica Elena Frančić, tada učenica 5. razreda, pod mentorstvom Biserke Hren osvojila je 1. mjesto na županijskom natjecanju iz Likovne kulture u izložbi učenika osnovnih i srednjih škola iz područja vizualnih umjetnosti i dizajna Međimurske županije za 2019./2020. školsku godinu. Tema je bila umjetnost i čovjek.

ŠRD „Mura“ je uspješnu godinu uz useljenje u novosagrađeni ribički dom obilježio i rezultatima. Mensur Rošić osvojio je 1. mjesto u ligi mastera Međimurske županije, a Petar Jambrošić 3. mjesto u ligi juniora Međimurske županije.

Seniorska ekipa Nogometnog kluba „Rudar“ bilježi odlične rezultate, a čini se da ne moraju brinuti za budućnost. Škola nogometa „Rudar“ istaknula se odličnim rezultatima mlađih selekcija. Kategorija U15 osvojila je 3. mjesto u 1.HNL regije sjever, a kategorija U11 3. mjesto u Zimskoj ligi limača.

KUD „Mura“, nositelj kulturnog života grada, dobio je povelju Međimurske županije za očuvanje i promociju međimurskog folklora i narodnih običaja kroz glumu, pjesmu i ples.

Posljednja od nagrađenih bila je Danica Kovačić koja je kao predsjednica Mjesnog odbora ustupila zgradu u središtu Križovca Međimurskoj županiji. Ista je pretvorena u Javnu ustanovu za zaštitu prirode Međimurska priroda i danas predstavlja značajan turistički proizvod na području grada.